Preliminary Results Europeans after Day 1

Moderns

G-PL NAT SEGELNR BOOTSNAME STEUERMANN/-FRAU
CREW
CLUB PL.(1.Wf) PKT(1.Wf) PL.(2.Wf) PKT(2.Wf) G-PKTE G-PL GRUPPEN
1 SUI 77 Junior Jean-Marc Monnard
Michel Teweles
Kaspar Schadegg
Alexandre Nicolle
Nicolas Berthoud
CVVT 1 1.00 1 1.00 2.00 1 Modern
2 SUI 104 Temptation3 Beat Furrer
Adi Bürgler
Kurt Scheidegger
Garlef Baum
Rico Furrer
AVP 4 4.00 3 3.00 7.00 2 Modern
3 USA 127 Sting Russ Silvestri
Craig Healy
Mario Yovkov
John Bonds
Sammy Shea
StFYC 7 7.00 2 2.00 9.00 3 Modern
4 GBR 107 Valhalla Paul Smith
Robert Smith
Nick Peerson
John Pollard
Robert Pearce
RTYC 2 2.00 8 8.00 10.00 4 Modern
5 USA 126 Scoundrel Eliza Richartz
Melissa Purdy
Dana Riley
McKenzie Wilson
Martha Parker
StFYC 6 6.00 5 5.00 11.00 5 Modern
6 SUI 74 Nivola Reinhard Suhner
Lukas Schenk
Christian Rutishauser
Dominik Schenk
Fredrich Dahlman
SVB 3 3.00 9 9.00 12.00 6 Modern
7 SUI 122 Woodoo Ben Mumford
Erin Christy
Jason Vandergaag
Jeremy Baxter
Allan Morgan
RVYC 8 8.00 4 4.00 12.00 7 Modern
8 SUI 132 Sophie II Justin Werner
Phill Maxwell
Stu Argo
Rob Scrivener
Hamish Hardy
RVB 5 5.00 11 11.00 16.00 8 Modern
9 SUI 72 Jeu du Vent Thedy Schmid
Bruno Schwab
Martin Brönnimann
Ruth Bollier
Daniel Helbling
YCRo 10 10.00 6 6.00 16.00 9 Modern
10 SUI 118 Courage IX Norbert Stadler
Ralph Müntener
Daniel Schroff
Christoph Schumacher
SGYC 11 11.00 7 7.00 18.00 10 Modern
11 SUI 91 Irène Nicolas Jaton
Yannik Savoy
Julien Pilet
Pierre Borel
Olivier Nicod
Guy Minder
CNLy 13 13.00 10 10.00 23.00 11 Modern
12 USA 105 Jane Ann Jali Makila
Sebastian Blechinberg
Basil Vasiliou
Kenneth Thelen
Emil Vartiainen
YCM 12 12.00 12 12.00 24.00 12 Modern
13 FRA 107 Tsigane Steven Kinsey
Barry van Leeuwen
Gerry Cullen
Rainer Müller
Matt Henley
Rodger Phillips
RVYC 9 9.00 DNS 16.00 25.00 13 Modern
14 SUI 100 Duclop Robin Detraz
Roberto Lopez
J. Charlie Golay
Jean-Michel Santal
Thierry Graf
Gilbert Salina
CNV 14 14.00 13 13.00 27.00 14 Modern
15 SUI 123 Marilyn Jaques Chavanne
Susan Buchecker
Markus Aebi
Christian Pitzinger
Daniel Treyer
RCZ 15 15.00 14 14.00 29.00 15 Modern

Classics

G-PL NAT SEGELNR BOOTSNAME STEUERMANN/-FRAU
CREW
CLUB PL.(1.Wf) PKT(1.Wf) PL.(2.Wf) PKT(2.Wf) G-PKTE G-PL GRUPPEN
1 USA 83 Lianoria Eric Jesperen
Peter Hofmann
Herb Cole
Pete Watkins
Kris Bundy
Port Ma 2 2.00 1 1.00 3.00 1 Classic
2 GBR 12 Nada Poul Hoj-Jensen
Colin Murray
Alexea Barrier
Ruedi Furer
Tana Zimmerhalk
RLYC 1 1.00 3 3.00 4.00 2 Classic
3 NOR 71 Flapper Lars Guck
PJ Schaffer
Richard Feeny
Mary Feeny
Chad Atkins
Nick Booth
  6 6.00 2 2.00 8.00 3 Classic
4 USA 55 Lucie James A. Hilton
Alexis Gahagan
Paul Foley
Christopher Greenman
Wil Wargnier
Jens Lange
StFYC 4 4.00 4 4.00 8.00 4 Classic
5 FIN 67 Djinn Henrik Andersin
Chris Winter
Robert Nyberg
Allan Savolainen
Jacob Granqvist
NJK 3 3.00 6 6.00 9.00 5 Classic
6 GER 68 Lillevi Andreas Haubold
Christof Rek
Thorsten Kraus
Robert Gierth
Martina Klemmt
Thomas Schmidt
VSaW 5 5.00 7 7.00 12.00 6 Classic
7 SUI 44 Astree Philipp Durr
François Germain
Emile De Rijk
Bénédicte Anquetin Durr
Medhi Benbouzid
CNV 9 9.00 5 5.00 14.00 7 Classic
8 GBR 57 Erica Violeta Alvarez
Charlie Hatfield
Pablo Iglesias
Richie Leonard
Gerald Veniard
RLYC 7 7.00 9 9.00 16.00 8 Classic
9 GBR 22 Titia Brian Pope
J. Harrison
Jeremy Hartly
Tam Hector
Etienne Gauvin
RWYC 8 8.00 8 8.00 16.00 9 Classic
10 GER 30 Mena Thomas Kuhmann
Andreas Lohmann
Fritzi Geppert
Robert Hallmann
Max Fischer-Brandies
BYC 10 10.00 10 10.00 20.00 10 Classic
11 GBR 40 Valdai Dirk Stolp
Robert Owen
Tom Owen
B. Stuyling de Lange
Huw Owen
RYS 11 11.00 12 12.00 23.00 11 Classic
12 SUI 43 Saga Pierre Alain Raynal
Joelle Zumoffen-Fruttero
P.- A. Bovay
Pierre Wakley
Jean-François Fruttero
SKA 12 12.00 13 13.00 25.00 12 Classic
13 SUI 15 Beausobre Jean-Daniel Guex
Pierre Guex
Bruno Engel
Fabien Sache
Loic Forestier
CVVi 13 13.00 14 14.00 27.00 13 Classic
14 GER 15 Carmela Walter Kuhlmann
Thilo Durach
Justus Dehnen
Linus Durach
Christian Rupp
  DNF 17.00 11 11.00 28.00 14 Classic
15 SUI 24 Midinette Arthur Keller
Bertrand Keller
Herve Thorens
Laurance Veze
Dominic Salmon
Eric Artis
YCSp 14 14.00 15 15.00 29.00 15 Classic
16 SUI 3 RAN VIII Stefan Epper
Jürg Schneider
Markus Olbrecht
Benno Schnider
YTL DNF 17.00 16 16.00 33.00 16 Classic